Sięgasz po naturalne kosmetyki? Bardzo dobrze, jednak czy rozumiesz wszystkie pojęcia zawarte w opisie produktu? Warto rozróżniać na przykład warstwy skóry, ponieważ różne substancje działają w innych obszarach. Dowiedz się, czym różnią się od siebie naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Mając odpowiednią wiedzę, wybieraj takie kosmetyki, które najlepiej spełnią swoją rolę.

Naskórek

Nabłonek na zewnątrz skóry, najcieńszy i kilkuwarstwowy. Przy około półmilimetrowej grubości łatwo się ściera. Ścieranie naskórka, na przykład poprzez odpowiedni peeling, to popularny i naturalny zabieg, który niewiele kosztuje, a przynosi naprawdę widoczne efekty. To po naskórku widzimy i czujemy objawy związane ze skórą.

Skóra właściwa

Skóra właściwa znajduje się pod naskórkiem i jest mniej więcej czterokrotnie grubsza. Składa się z włókien kolagenowych i elastynowych tworzących zwartą tkankę łączną, sprężystą i odporną na rozciąganie. Właśnie w tej warstwie znajdują się nerwy i naczynia krwionośne. Z porów skóry wydziela się łój i pot, natłuszczając i chroniąc skórę, mogąc jednak jednocześnie doprowadzić do nienaturalnych i przeszkadzających skutków ubocznych. Do skóry właściwej warto przenikać i dbać tak o jej higienę, jak i szybką regenerację. W dorosłym życiu nieustannie tracimy bowiem kolagen, przez co spada elastyczność skóry. Przeciwdziałanie tej tendencji może wiązać się z wyborem domowych kosmetyków.

Tkanka podskórna

Tkanka podskórna to wewnętrzna część skóry, gromadząca tkankę tłuszczową, różniąca się u wielu ludzi ze względy na płeć czy metabolizm. Tu gromadzą się lipidy, a zmniejszenie liczby komórek, które je przechowują, jest objawem starzenia się skóry, tracącej na objętości, marszczącej się i trudnej w regeneracji. Wybierając kosmetyki dla swojej skóry, nie zapomnij sprawdzić ich oddziaływania właśnie na tkankę podskórną! Każda pielęgnacja powinna wnikać głęboko w problem, kompleksowo zajmując się każdą z warstw skóry. Wtedy można mówić o pełni działań podjętych w celu ochrony i regeneracji cery.