Problemy z cerą nie są domeną wyłącznie nastolatków. Wypryski, regularny trądzik, skłonność do podrażnień bardzo często stanowią efekt niewłaściwej diety lub nieodpowiedniego doboru kosmetyków. Być może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale nadmierne korzystanie z kosmetyków może… zaszkodzić cerze. Poznaj kilka zasad stosowania specyfików na trądzik.

#1 Przede wszystkim oczyszczanie

Wydawałoby się, że problemy z trądzikiem wiążą się wyłącznie z zarazkami. Cóż – tak nie jest. Co więcej, zbyt częste mycie skóry twarzy powoduje wydzielanie sebum, prowadząc do niepożądanych skutków.

Zamiast zwykłego mydła sięgnij po delikatne, neutralne płyny do mycia twarzy, a także krem do cery wrażliwej. Czasami wskazany jest również solidny peeling. Najważniejsze jednak, by w momencie naprawdę intensywnego trądziku udać się do lekarza. Tam, gdzie kosmetyki nie dają rady, musi wkroczyć farmaceutyka.

Jeżeli oczyszczasz skórę, pamiętaj, że nie chodzi wyłącznie o brud, ale również łój i pot. Mydło wysusza, a alkohol zawarty w wielu kosmetykach podrażnia i tylko pogarsza problemy. Odpowiednio dobrane mleczko do demakijażu zdecydowanie ogrywa tutaj zasadniczą rolę.

#2 Porada dla panów

Jeżeli golisz zarost i narzekasz na problemy z cerą, być może pora zamienić zwykłą maszynkę do golenia na elektryczną – taką, która powoduje mniejsze podrażnienia.

Mimo wszystko pozostajesz przy żyletkach? Pamiętaj, aby stosować naturalne mydło albo krem, a nie syntetyczną piankę. Po goleniu koniecznie zadbaj zaś o dodatkowe nawilżenie. Im mniej zapachu i utrwalaczy, tym lepiej, dlatego kosmetyki domowe i naturalne zdobywają wśród panów coraz większe uznanie.

#3 Czym kierować się przy wyborze kremu

  • Unikaj zbyt natłuszczających kremów.
  • Stosuj kosmetyki niezawierające chemicznych ulepszaczy i konserwantów.
  • Dokładnie czytaj skład kosmetyku – naturalne kwasy i witaminy kryją się często w olejkach i ekstraktach roślinnych.
  • Dbaj o ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Filtr UV zawsze w cenie!
  • Korzystaj ze sprawdzonych specyfików specjalnie dla cery trądzikowej.