Termin kosmetyki tradycyjne możemy rozumieć na różne sposoby. Coraz częściej tym mianem określane są kosmetyki drogeryjne, najczęściej pełne sztucznych i szkodliwych dodatków. Czy to błąd? Na pewno przez lata przyzwyczailiśmy się do takich specyfików dzięki ich dostępności i otaczających nas ze wszystkich stron reklamom. Jednak dziś chcielibyśmy napisać o produktach naprawdę tradycyjnych, czyli znanych od stuleci organicznych kosmetykach, których formuły praktycznie się nie zmieniły i które dalej doskonale spełniają swoją funkcję.

Mydło Aleppo

Jego historia liczy już ponad 2 tysiące lat. Tradycyjnie wytwarzane w syryjskiej miejscowości Aleppo mydło ma właściwości pielęgnujące i oczyszczające skórę. Powstaje z oleju laurowego i oliwy z oliwek.

Mydło Aleppo ma działanie antybakteryjne, dlatego jest idealnym organicznym kosmetykiem nie tylko myjącym, ale również poprawiającym wygląd skóry dla osób borykających się z problemem trądziku i zapchanych porów oraz posiadających tłustą cerę.

Henna

Znacznie dłużej znana jest henna, która stosowana była przez tysiąclecia na obszarach Bliskiego Wschodu i Azji, przede wszystkim do barwienia włosów i skóry. Ten w pełni naturalny produkt powstaje ze sproszkowanej rośliny o nazwie lawsonia bezbronna. Sprawia, że włosy stają się grubsze i lśniące, a skóra odżywiona.

To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu można w bezpieczny sposób koloryzować włosy, dodatkowo zapewniając im ochronę i dobry wygląd. Jednak nie koniecznie chcielibyśmy malować swoją skórę w celu jej pielęgnacji, prawda? Na szczęście istnieje inny organiczny kosmetyk, produkowany z suszonych liści. To cassia, nazywana czasem bezbarwną henną, która zachowuje właściwości pielęgnacyjne, jednocześnie nie barwiąc skóry i włosów.

Olejki eteryczne

Jedne z najbardziej znanych, organicznych kosmetyków. Olejki eteryczne otrzymuje się na drodze destylacji z różnych części roślin je wytwarzających. Przez lata unowocześnione zostały jedynie metody ich pozyskiwania. Przez cały czas są z powodzeniem wykorzystywane w celach kosmetycznych.

Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań naturalnych olejków. Bardzo często stosowany jest na przykład olejek różany, który wygładza i uelastycznia skórę, czy lawendowy, przyspieszający gojenie drobnych ran i pomagający z walce z nadmiernym poceniem. Mniej popularnym organicznym kosmetykiem może być olejek rozmarynowy, który ujędrnia skórę i poprawia krążenie, a także działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.