Czasami niezwykłe działanie pielęgnujące może mieć naturalny kosmetyk, którego w pierwszej chwili kojarzymy raczej z właściwościami leczniczymi. Tak jest między innymi z prawoślazem lekarskim, który możemy znaleźć w wielu środkach przeciwkaszlowych, takich jak syropy czy tabletki do ssania, ale również w kremach pod oczy i odżywkach do włosów. Jakie działanie ma prawoślaz i czy rzeczywiście pielęgnuje naszą skórę?

Tradycyjny środek na kaszel

Prawoślaz lekarski to roślina znana od setek lat i z powodzeniem stosowana w lecznictwie jako środek łagodzący kaszel i tym samym ułatwiający walkę z zakażeniami górnych dróg oddechowych. Jego łagodzące działanie polega na powlekaniu błon gardła substancja śluzową, która tworzy na nich ochronny film, kojący uczucie pieczenia i ból oraz zabezpieczający przed dalszymi podrażnieniami.

Za działanie prawoślazu odpowiadają przede wszystkim substancje śluzowe zawarte w jego korzeniu. Oprócz nich roślina ta będzie źródłem pektyn i betain, a także soli mineralne, aminokwasów, flawonoidów i kwasów organicznych oraz skrobi i kumaryny. Te same składniki sprawiają, że nasz dzisiejszy bohater jest idealnym łagodzącym kosmetykiem naturalnym.

W jakich kosmetykach znajdziemy prawoślaz lekarski?

Substancje łagodzące pochodzące z korzenia prawoślazu można równie skutecznie wykorzystać w naturalnych kosmetykach. Na ich czele stoją oczywiście preparaty, które pozostawiamy na skórze do wchłonięcia, takie jak kremy, w szczególności kremy pod oczy. Warto szukać go także w produktach przeznaczonych do stóp i dłoni oraz do pielęgnacji włosów.

Prawoślaz lekarski pomaga w regeneracji, ponieważ działa osłaniająco i zmiękczająco na naskórek i włosy. Tak samo, jak w przypadku błon śluzowych gardła, tworzy na powierzchni film, który zabezpiecza przed utratą wilgoci i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Dodatkowo prawoślaz łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i świąd skóry oraz przyspiesza gojenie się ran.

Prawoślaz najczęściej znajdziemy w naturalnych kosmetykach przeciwzmarszczkowych oraz tych przeznaczonych do skóry wrażliwej, suchej i atopowej.