Masło kakaowe to składnik, który spotkać można w wielu balsamach i kremach do ciała. Jego niezwykłe właściwości pielęgnacyjne sprawiają, że fenomen masła kakaowego wciąż rośnie. Poza niesamowitym wpływem na skórę, posiada także przyjemny i relaksujący zapach. W jaki sposób masło kakaowe wpływa na ciało?

Jak powstaje masło kakaowe?

Masło kakaowe to nic innego jak tłuszcz kakaowy. Pozyskiwane jest z ziaren kakaowca, które początkowo są fermentowane. Następnie ziarna tłoczone są przy użyciu wysokiej temperatury. Tak produkowane jest masło kakaowe. Kuch, który również powstaje w tym procesie, jest wykorzystywany to wytwarzania kakao w proszku. Jest ono świetnym dodatkiem do wypieków i deserów. Szerokie zastosowanie masła kakaowego motywuje naukowców do ciągłych poszukiwań nowych metod, które pozwolą na produkowanie jego większej ilości.

Masło kakaowe ma postać stałą. Proces topnienia następuje w granicach 35 stopni Celsjusza, więc w temperaturze zbliżonej do ciepłoty ludzkiego ciała. Dzięki temu łatwo jest rozprowadzić masło kakaowe na skórze.

Właściwości masła kakowego

Masło kakaowe charakteryzuje się ogromną zawartością tłuszczy, zarówno tych nasyconych, jak i nienasyconych. Szczególnie wartościowy jest kwas oleinowy, który stanowi ok. 1/3 tłuszczy nienasyconych. Dzięki niemu masło kakaowe posiada właściwości silnie nawilżające i regenerujące.

Masło kakaowe bogate jest także w polifenole. Mają one zdolności antyoksydacyjne, dzięki którym następuje regeneracja naskórka. Dodatkowo, polifenole świetnie radzą sobie ze stanami zapalnymi. Masło kakaowe jest więc środkiem, który leczy i uelastycznia naskórek.

Ze względu na swoją stałą konsystencję, masło kakaowe może być przechowywane przez długi czas bez dodawania do niego zbędnych konserwantów i ulepszaczy. Jest więc częstym składnikiem kosmetyków naturalnych. Spotkać je można w składzie balsamów, kremów oraz maseł organicznych takich jak TO.

Jaki wpływ na ciało ma masło kakaowe?

  • Masło kakaowe jest niezwykle przyjazne dla skóry człowieka. Dzięki temu nie powoduje podrażnień, może być stosowane przez dzieci i alergików.
  • Olej kakaowy spotkać można w kosmetykach przyspieszających opalanie. Kojarzenie masła kakaowego jako składnika barwiącego jest mylne. Po prostu skóra łatwiej i lepiej opala się, gdy jest nawilżona. Dlatego też masło kakaowe jest w takich kosmetykach obecne.
  • Tłuszcz kakaowy wykorzystywany jest także do produkcji odżywek i masek do włosów. Sprawia on, że włosy stają się lśniące, dociążone i głęboko nawilżone.
  • Obłędny zapach masła kakaowego relaksuje i odpręża. Dlatego jest ono często stosowane w aromaterapii i podczas masaży.
  • Bardzo szeroki wachlarz zastosowań masła kakaowego sprawia, że jego fenomen wciąż rośnie. Warto więc inwestować w kosmetyki, które w składzie mają tłuszcz kakaowca.