Rozszerzone naczynka na twarzy to problem wielu kobiet. Jego nasilenie zaobserwować można szczególnie jesienią i zimą, kiedy warunki atmosferyczne nas nie rozpieszczają. Mróz i silny wiatr mają bardzo negatywny wpływ na stan skóry twarzy. Kruche naczynka szybko pękają, wskutek czego powstaje nieestetyczne zaczerwienienie i rumieniec. Jak zapobiegać rozszerzonym naczynkom? Jakich kosmetyków warto używać?

Problem rozszerzonych naczynek może dotyczyć każdego typu cery. Niestety najbardziej narażone na to są osoby posiadające cienką i delikatną skórę. Szczególnie często problem występuje u kobiet po 40. roku życia.

Co sprzyja powstawaniu tzw. pajączków?

Nie tylko dojrzały wiek jest sprzymierzeńcem rozszerzonych i widocznych na twarzy naczynek krwionośnych. Stres, wysokie ciśnienie, spożywanie pikantnych i ostrych potraw, promieniowanie UV, zmiany temperatur, gorące kąpiele, bardzo duży wysiłek fizyczny, a także niektóre leki (sterydowe, hormonalne) mają duży wpływ na powstawanie pajączków. Odpowiednia pielęgnacja może być skuteczną prewencją i lekiem na problemy cery naczynkowej.

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Do pielęgnacji cery naczynkowej należy bardzo ostrożnie dobierać kosmetyki pielęgnacyjne. Niektóre z kremów do twarzy mogą pogłębiać problem. Należy więc wybierać takie kosmetyki, które będą zapobiegać rozszerzaniu się naczynek.

  • Używaj kosmetyków bezwonnych i mało pieniących się

Ostry zapach kremów i pieniąca się konsystencja mogą świadczyć o tym, że dodane do nich zostały zbędne i chemiczne składniki. Najlepiej wybierać produkty o jak najprostszym składzie. Uważaj również na zwykłe mydła, ponieważ mocno wysuszają i uwrażliwiają skórę.

  • Kosmetyki naturalne będą świetnie pielęgnować

Warto wypróbować kosmetyki naturalne, które charakteryzują się organicznym składem i brakiem chemicznych dodatków. Są to kosmetyki ekologiczne, więc w całości powstały na bazie roślinnych ekstraktów i składników. Takie kremy i balsamy doskonale nawilżą i stworzą barierę ochronną na wierzchniej warstwie naskórka. Dodatkowo nie musimy martwić się o chemiczne związki, które źle działają na cerę naczynkową – w kosmetykach naturalnych ich po prostu nie ma.

  • Unikaj gorących kąpieli

Wysoka temperatura rozszerza naczynka, wskutek czego będą bardziej widoczne. Dodatkowo ich krucha konstrukcja pod wpływem ciepła rozpada się, tworząc nieestetyczne pajączki.

  • Używaj kremów chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB

Dobieraj kremy, które posiadają filtr chroniący przed słońcem. Szczególnie latem i zimą, kiedy promieniowanie UV jest bardzo szkodliwe dla skóry. Cera naczynkowa będzie bezpieczna w momencie, kiedy filtr ochronny wynosił będzie więcej niż 30 SPF.

  • Kremy powinny nawilżać, wzmacniać i działać przeciwzapalnie

Szukaj kremów, które w składzie posiadają substancje zawierające witaminę K, PP, E oraz rutynę. Taki kompleks przeciwdziała pękaniu naczynek krwionośnych. Krem o takiej bazie stworzy świetną barierę ochronną. W pielęgnacji cery naczynkowej efektywne są również: zielona herbata, dziurawiec i wyciąg z kasztanowca. Wiele kosmetyków naturalnych posiada je w składzie.

  • Zbawienne działanie mają także oleje różany i z wiesiołka

Jak maskować powstałe już naczynka?

Czerwone, pęknięte naczynka wyglądają bardzo nieestetycznie. Zielony korektor, dostępny w każdej drogerii, skutecznie zamaskuje ten efekt. Zielony pigment jako jedyny radzi sobie z zaczerwieniami.