Kosmetyki naturalne to nie tylko oleje i ekstrakty roślinne. Równie cennymi i nie mniej skutecznymi składnikami takich kosmetyków są substancje mineralne. To w pełni organiczne i bezpieczne dla użytkownika surowce, które nie wywołują alergii i nie zapychają skóry. Czasami mogą jednak wysuszać. Sprawdźmy, jakie dobrodziejstwa oferuje nam ziemia.

Minerały w kosmetykach naturalnych

Tlenek tytanu to silnie kryjąca substancja, dlatego wykorzystywana jest do rozjaśniania kosmetyków naturalnych. Stosowany jest w specyfikach do cery suchej i normalnej. Jego dodatkowym atutem jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym.
Tlenek cynku, z uwagi na swoje wszechstronne właściwości, jest jedną z najpopularniejszych substancji mineralnych. Ma działanie antybakteryjne. Przyspiesza gojenie drobnych ran. Jest mechanicznym filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ jego kolor (biel, która dzięki formule tlenku cynku jest bardzo silnie skoncentrowana i ma właściwości kryjące) odbija promienie słoneczne. Tlenek cynku hamuje też wydzielanie potu. Stosowany jest w kosmetykach do cery tłustej i mieszanej, a także dla osób borykających się z problemem trądziku.
Węglan wapnia ma podobną postać jak opisane wcześniej tlenki. Dzięki białej barwie może być stosowany jako rozjaśniający składnik pudrów i podkładów. To wyjątkowo trafny wybór przy tworzeniu kosmetyków naturalnych dla cery tłustej, gdyż ma działanie higroskopijne, a więc pochłania ze skóry wilgoć i wydzielane przez nią sebum.
Azotek boru, stearyniany cynku i magnezu oraz mirystynian magnezu to substancje, których nazwy znalezione w składzie kosmetyku mogą trochę odstraszyć. Nie należy się jednak ich bać, ponieważ są to ekologiczne, mineralne substancje, których dodatek ma na celu poprawę przyczepności kosmetyku, a tym samym ułatwienie jego aplikacji. Używane są głównie w formułach pudrów, ponieważ nadają kosmetykom matowości.
Krzemionka ma postać pylistego, transparentnego proszku. Ulepsza formułę kosmetyków, sprawiając, że są bardziej jedwabiste i gładkie. Dzięki niej aplikacja kosmetyku staje się o wiele łatwiejsza. Krzemionka polecana jest do stosowania w kosmetykach naturalnych przeznaczonych do skóry mieszanej i tłustej, ponieważ może wysuszać. Ma działanie pochłaniające wilgoć i absorbuje nadmiar sebum. Optycznie wygładza też skórę dzięki zdolności do rozpraszania światła.
Podobne działanie do krzemionki ma mika. Jest to zresztą substancja pochodząca z tej samej rodziny. Lekko odbija światło, przez co skóra wydaje się gładsza. Kosmetyki naturalne z jej dodatkiem są bardziej jedwabiste. Na bazie miki tworzy się używane w kosmetyce pigmenty.

Kosmetyki mineralne nie tylko ze skał

Puder jedwabny to wyjątek w naszym małym przeglądzie, ponieważ nie jest on pozyskiwany z minerałów wydobytych z ziemi, a produkowany z naturalnego jedwabiu w procesie jego rozdrobnienia na bardzo drobny pył. To kosztowny składnik, jednak jego działanie jest tak cenne i kompleksowe, że warto zainwestować w kosmetyki naturalne z jego zawartością. Puder jedwabny działa antybakteryjnie i absorbuje sebum, nie zatykając porów. Jednocześnie nie wysusza, ponieważ zawarte w nim aminokwasy nawilżają skórę poprzez stworzenie na jej powierzchni filmu zapobiegającemu utracie wilgoci. Chroni też przed promieniowaniem ultrafioletowym i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Idealnie sprawdzi się jako puder wykańczający, ponieważ zmienia kąt odbicia światła, co zmniejsza widoczność zmarszczek i nadaje skórze blasku.

Jak łatwo zauważyć, substancje mineralne to prawdziwa skarbnica wspaniałości. Dzięki nim kosmetyki naturalne do makijażu są szczególnie wyjątkowe, ponieważ nie tylko upiększają, ale również pielęgnują i chronią naszą skórę.