Przyczyn zniszczonych i osłabionych paznokci może być wiele. Bardzo często kilka z tych czynników nakłada się na siebie, przez co ciężko jest rozpoznać prawdziwe przyczyny problemów i skutecznie im przeciwdziałać. Stosowanie silnych środków chemicznych i nieużywanie rękawiczek podczas sprzątania powoduje wysuszenie paznokci i skórek, a w skrajnych przypadkach nawet łuszczenie płytki. Noszenie niezwykle popularnych obecnie hybryd i niewłaściwe się z nimi obchodzenie może prowadzić do szeregu poważniejszych problemów, włącznie z ciężkimi alergiami i onycholizą. Również obgryzanie paznokci osłabia płytkę i może przyczynić się do łatwiejszego jej łamania. Podstawą powinna być więc właściwa pielęgnacja oraz jak najszybsze reagowanie na niepokojące zmiany na paznokciach.

Naturalna pielęgnacja paznokci a manikiur hybrydowy

Hybrydy bez wątpienia nie są naturalną ozdobą paznokci, ponieważ do ich wykonania stosuje się silne środki chemiczne. Jeśli jednak je lubicie, nie musicie zupełnie z nich rezygnować. Czasem hybrydy są też ratunkiem w sytuacji, kiedy mamy silnie łamiące się paznokcie, a w pracy wymagana jest nienaganna prezencja. Pamiętajcie, że jest to ratunek powierzchowny i tylko dobrze wykonane hybrydy nie zrobią waszym paznokciom jeszcze większej krzywdy. Postarajcie się też stosować kilka reguł, które pozwolą uniknąć potencjalnych skutków ubocznych. Co mamy na myśli? Oczywiście absolutną koniecznością jest wykonanie manikiuru hybrydowego w sposób higieniczny i jak najstaranniejszy. Nigdy nie zrywajmy lakieru hybrydowego na siłę, a co 2-3 aplikacje róbmy sobie przerwę i dajmy paznokciom odpocząć. Wtedy też możemy zastosować intensywną naturalną pielęgnację płytki, która pozwoli na regenerację i wzmocnienie paznokci.

  • Przez około 7 dni raz dziennie wcieraj w płytkę paznokcia i skórki masło shea. Dobrym rozwiązaniem będzie też naturalny krem do rąk z zieloną herbatą, bogaty w pielęgnujące oleje.
  • W przypadku wystąpienia onycholizy zrezygnuj z hybryd przynajmniej do czasu jej ustąpienia. Aby przyspieszyć ten proces, codziennie stosuj pod paznokcie i wokół nich olejek z drzewa herbacianego.
  • Jeżeli pojawi się uczulenie, natychmiast zdejmij hybrydy. Aby złagodzić objawy, stosuj na dłonie kąpiele z ekstraktu z rumianku i pij wapno. W leczeniu skóry pomoże też maść z witaminą A.
  • Pamiętaj, żeby nie bagatelizować objawów onycholizy i uczuleń. Przy nasilonych objawach konieczna może być wizyta u lekarza i zastosowanie leków.

 

Podstawa zdrowia paznokci to codzienna, naturalna pielęgnacja!

Nie używanie hybryd nie chroni niestety przed przykrymi niespodziankami. Obgryzanie paznokci, zbyt głębokie wycinanie skórek i praca z silnymi środkami chemicznymi również osłabia paznokcie, dlatego należy pamiętać o stałej pielęgnacji:

  • Zrezygnuj z drogeryjnych odżywek. Naturalna pielęgnacja, jeśli będzie regularna, dostarczy paznokciom wszystkich potrzebnych składników. Wcieraj w paznokcie (szczególnie w skórki, ponieważ pod nimi kryje się macierz- miejsce, w którym tworzą się komórki płytki paznokciowej) masło shea, olej rycynowy czy macerat ze skrzypu na oliwie.
  • Nie obgryzaj paznokci i zwracaj uwagę na kierunek ich piłowania, ponieważ może to uszkodzić paznokcie mechanicznie i spowodować, że łatwiej będą się łamać i zaczną rozdwajać.
  • Ostrożnie usuwaj skórki. Najlepiej będzie, jeśli zamiast je wycinać, zmiękczysz i odsuniesz drewnianym patyczkiem.