Twarz jest naszą wizytówką. To pierwsza rzecz, na jaką zwracają uwagę ludzie, poznając nas, a potem witając się przy kolejnych spotkaniach. Bez znaczenia, czy na co dzień robimy pełny makijaż, czy tylko delikatnie tuszujemy niedoskonałości i podkreślamy zalety naszej urody, podstawą dobrego wyglądu jest zdrowa, wolna od zaskórników i wyprysków skóra.
Posiadanie nieskazitelnej cery nie zawsze jest jednak możliwe. Na jej stan na wpływ wiele różnych czynników, między innymi stan zdrowia (przede wszystkim gospodarka hormonalna), dieta i styl życia, warunki środowiska, w jakim mieszkamy oraz odpowiednio dobrana pielęgnacja (gorąco polecamy do tego celu ekologiczne kosmetyki, szczególnie te proste, ręcznie robione w domowym zaciszu). Absolutną podstawą pielęgnacji, bez której ciężko byłoby utrzymać zadowalający stan naszej skóry, jest bez wątpienia demakijaż.
Powinniśmy pamiętać, że demakijaż należy wykonywać za każdym razem przed pójściem spać, a jeszcze lepiej najszybciej, jak to tylko możliwe. Wracamy do domu po południu i nie planujemy już nigdzie wychodzić? Wykonajmy demakijaż zaraz po powrocie i dajmy swojej skórze odpocząć. Zmywając makijaż, przy okazji usuwamy z twarzy również warstwę zanieczyszczeń, które zgromadziły się na naszej skórze przez cały dzień. Nawet jeśli zamierzamy ponownie wyjść za parę godzin, warto dokładnie oczyścić skórę i wykonać makijaż raz jeszcze. Pamiętajmy, że niedopuszczalną jest sytuacja, kiedy nakładamy nową warstwę kosmetyków na poprzednią.
Do wykonania demakijażu nie potrzebujemy tak naprawdę żadnych specjalistycznych preparatów. Wystarczą ręcznie robione kosmetyki, które każdy z nas może przygotować w domu. Skutecznym i ekologicznym kosmetykiem będzie również wiele produktów, które możemy znaleźć w kuchni. Jakie surowce możemy wykorzystać do tego celu?
Oliwa z oliwek – możemy użyć jej samodzielnie, zmywając jedynie odrobiną ciepłej wody lub dodać do niej łagodzącego naparu z rumianku. Oleje bardzo dobrze rozpuszczają makijaż, również wodoodporną maskarę i trudne szminki. Oliwa z oliwek nie podrażnia naszej skóry, może jednak pozostawiać tłusty film. Jeżeli taki efekt będzie nam przeszkadzał, możemy po demakijażu przemyć twarz raz jeszcze, ciepłą wodą z dodatkiem mydła – ten etap pielęgnacji pozwoli jeszcze lepiej oczyścić skórę z zanieczyszczeń.
Produkty mleczne, czyli jogurt naturalny i samo mleko – to drugie stosujemy jak płyn do demakijażu, po prostu nasączając wacik ciepłym mlekiem. Natomiast z jogurtu naturalnego (samodzielnie lub z dodatkiem soku z cytryny) sporządzimy ekologiczną maseczkę do demakijażu. Aby skorzystać z tego sposobu, nakładamy po prostu jogurt naturalny na twarz i pozostawiamy go na około 10 minut. Oprócz usunięcia makijażu taka maseczka dodatkowo zadziała nawilżająco na naszą skórę. Jogurt naturalny zmywamy z twarzy ciepłą wodą.
Demakijaż możemy wykonać, stosując również inne oleje. Dobrym sposobem będzie wykorzystanie powszechnego obecnie w naszych kuchniach oleju kokosowego. Należy jednak być ostrożnym podczas stosowania go jako ekologicznego kosmetyku. Warto obserwować swoją skórę i kontrolować jej reakcję na olej kokosowy, ponieważ może on zapychać pory, a nawet, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu, wysuszać skórę. Podobnie zadziała olejek migdałowy. Możemy jednak wykorzystać ten efekt, jeśli zmagamy się z problemem tłustej powieki. Regularne (pamiętajmy jednak o robieniu przerw) stosowanie oleju kokosowego lub olejku migdałowego do demakijażu oczu spowoduje, że skóra w tym wrażliwym obszarze delikatnie się uspokoi i mniej będzie się przetłuszczać. Dzięki temu makijaż oczu będzie trwalszy. To same plusy! Nie tylko naturalna pielęgnacja, ale również efekt estetyczny.
Do ręcznie robionych kosmetyków na bazie olei możemy dodawać również różnego typu pielęgnujące napary i hydrolaty, które uczynią z demakijażu pierwszy etap pielęgnacji skóry. Jeśli będziemy pamiętać o codziennym, sumiennym i dokładnym zmywaniu makijażu bardzo szybko zauważymy znaczną poprawę stanu naszej cery. Stosowanie ekologicznych kosmetyków spowoduje, że już niedługo nasza twarz nabierze blasku i świeżości, w końcu będzie odpowiednio dotleniona, a niespodziewanie znajdowane rano wypryski przestaną być naszym problemem.