Stosowanie kosmetyków naturalnych to najskuteczniejsza metoda na zachowanie zdrowej, dobrze odżywionej skóry. Mają tę dodatkową zaletę, że używając ich, nie dostarczamy swojemu organizmowi szkodliwych substancji. Od jakiegoś czasu są wyjątkowo modne, co wykorzystują duże koncerny, używając określeń organiczne, ekologiczne czy naturalne w kontekście kosmetyków, które zawierają zaledwie znikomy procent pożądanych przez nas składników. Jednocześnie firmy wyceniają swoje produkty nieadekwatnie do jakości. Jakie warunki muszą więc spełnić kosmetyki, aby można je było uznać za naturalne?

Skład i produkcja eko kosmetyków

Ekologiczne kosmetyki, według ustalonych norm, powinny zawierać minimum 70% organicznych składników. Wszystkie substancje w składzie powinny być pochodzenia roślinnego, ponieważ surowce pochodzenia zwierzęcego wykluczają oznaczenie kosmetyku jako naturalny. Oczywiście im więcej organicznych składników w składzie, tym końcowy produkt będzie wykazywał lepsze działanie na naszą skórę. W trakcie produkcji surowce z substancjami aktywnymi powinny być przetworzone w jak najmniejszym stopniu. Takie procesy, jak rafinacja i tłoczenie olejów w wysokich temperaturach pozbawiają ich niestety większości drogocennych właściwości. Określanie kosmetyku jako naturalny dyskwalifikują też testowanie składników i gotowego produktu na zwierzętach oraz wszelkie domieszki surowców modyfikowanych genetycznie.

Cena i dostępność kosmetyków organicznych

Naturalne kosmetyki muszą być drogie. Jest to oczywiście kwestia względna- nie muszą kosztować fortuny, ale zawsze będą droższe od ich odpowiedników z wielkich kosmetycznych koncernów. Główną składową ceny są koszty surowców, a te powinny być jak najwyższej jakości. Nie powinno się wierzyć w bardzo tanie, a jednocześnie bardzo dobre produkty. Zwykle za podejrzanie niską ceną kryje się właśnie oszczędzanie na składnikach, ponieważ jest to parametr najtrudniej sprawdzalny dla klienta. Drugą składową ceny kosmetyku jest jego opakowanie. Ono też, jeśli będzie jak najlepsze z możliwych, będzie podbijać cenę. Warto jednak wybierać kosmetyki w opakowaniach szklanych lub papierowych, ponieważ tworzywo, w jakim są przechowywane, może mieć ogromny wpływ na jego formułę.

Szukając dla siebie organicznej pielęgnacji, staraj się omijać popularne sieciówki. Czasami da się znaleźć w nich dobre produkty, są to jednak nieliczne wyjątki. Poszukaj małych sklepów z naturalnymi kosmetykami, które wykonują je ręcznie w małych nakładach.

Uczciwość i certyfikaty

Mali polscy producenci to dobry wybór z jeszcze jednego powodu. Wybierając osobę, która tworzy swoje własne kosmetyki z pasją, bardzo często masz możliwość porozmawiać z nią osobiście i przekonać się, co kryje się za jej marką. Pasja do pielęgnacji to też gwarancja najwyższej jakości produktu.

W wyborze w pełni naturalnych kosmetyków pomocne mogą być też certyfikaty. Nie każdy uczciwy producent będzie je miał, a brak certyfikatu nie świadczy o złej jakości kosmetyku, ponieważ nie są one koniecznością. Stanowią jednak dobrą wskazówkę, że dane produkty są sprawdzone i kupując je, masz pewność, że decydujesz się na prawdziwie zdrowe i ekologiczne kosmetyki.