Domowe kosmetyki istnieją od tysięcy lat – używano ich już w starożytnym Egipcie, aby ochronić skórę przed słońcem i utrzymać ją w dobrej kondycji. Dziś, gdy trwa swoisty renesans eko kosmetyków, warto zwrócić uwagę na ich niewątpliwe zalety. Oto 5 powodów, dla których warto stosować kosmetyki hand made.

#1 100% natury

Kosmetyki organiczne przygotowywane rzemieślniczo, domowo to nic innego, jak mieszanki naturalnych substancji bez ulepszaczy. Po prostu – w odpowiednich proporcjach miesza się oleje, masła, ekstrakty i inne substancje pochodzące wyłącznie z przyrody. W przeciwieństwie do tradycyjnej medycyny współczesne procesy domowej produkcji kosmetyków są w pełni zaplanowane.

#2 Zdrowa alternatywa

Naturalne kosmetyki to mieszanki substancji pochodzących z natury. Stroni się w nich od nie ekologicznych rozwiązań i sięga po przepisy w 100% wegańskie. Pamiętajmy, że wykorzystywanie substancji pochodzenia zwierzęcego to nie tylko domena świata spożywczego. Stosowanie kosmetyków organicznych nie wiąże się zatem z obciążeniami dla organizmu – wręcz przeciwnie, często jest „witaminową bombą”.

#3 Efektywność, nie efektowność

Za produktami wielkich koncernów stoją ogromne nakłady na reklamę, praktycznie spychające niezależne inicjatywy na boczny tor. Tak jest zresztą w każdej innej branży – czy chodzi o przemysł spożywczy, piwny, czy muzyczny. Oczywiście, nie należy negować doświadczenia i profesjonalizmu dużych zakładów, jednak nie da się ukryć, że wykorzystanie przemysłowych metod produkcji siłą rzeczy wiąże się z koniecznością użycia chemicznych składników i syntetycznych „ulepszaczy”. Z kolei kosmetyki naturalne nie są być ulepszane, nie muszą wyglądać idealnie jak z reklamy, nie muszą też przyćmiewać swojego działania ładnym opakowaniem. Liczy się efekt, który można uzyskać, nie stosując chemii.

#4 Wspieranie polskiego rynku

Choć argument o patriotyzmie gospodarczym nie musi być brany pod uwagę przez wszystkich, warto mieć świadomość, że każdy produkt lub usługa wykonana przez człowieka, najczęściej znajomego lub przynajmniej dającego się poznać, jest potencjalnie więcej warta niż produkt opuszczający taśmę produkcyjną, nie różniący się niczym niezależnie od szerokości geograficznej. W każdym kraju warto stawiać na lokalne potrzeby i regionalny charakter. A domową medycynę i naturalne sposoby dbania o piękno mamy po prostu we krwi.

#5 Zdrowie płynące z pasji

Jakakolwiek działalność domowa, handmade’owa, rzemieślnicza (craftowa) to zwykle nie wynik marketingowej kalkulacji, a jednostkowej pasji. Tak jak kariera w świecie niezależnej mody zaczyna się od uszycia sobie sukienki, dla własnej przyjemności, tak domowe kosmetyki najpierw powstają z myślą o ich twórcy. Dlatego kupując kosmetyki organiczne, masz pewność, że za uczciwą cenę otrzymujesz produkty chętnie stosowane przez twórców, ich rodziny i przyjaciół. Nie ma nic bardziej naturalnego niż sięganie do dóbr przyrody i wyciąganie z nich tego co najlepsze dla zdrowia i urody. W końcu wszyscy lubimy czuć się wyjątkowo, prawda?